Propisi

Sveobuhvatni propisi za homologaciju vozila u BiH

Ovdje možete pronaći sve važeće zakone, pravilnike, odluke i upute koji reguliraju homologaciju vozila, dijelova, uređaja i opreme u Bosni i Hercegovini. Bez obzira na to da li ste vlasnik vozila, uvoznik ili tehnički servis, pregledno strukturirani propisi omogućit će vam brz i jednostavan pristup ključnim informacijama za ispunjavanje homologacijskih standarda.

Ovim zakonom utvrđuju se: osnovni principi međusobnih odnosa i ponašanja učesnika u saobraćaju i drugih subjekata u saobraćaju, osnovni uslovi koje moraju da zadovolje putevi u pogledu bezbjednosti saobraćaja na putevima, vođenje Centralnog registra vozača i vozila, pravila saobraćaja na putevima, sistem saobraćajnih znakova i znakova koje daju ovlašćena lica, dužnosti u slučaju saobraćajne nezgode, osposobljavanje kandidata za vozača, uslovi za sticanje prava na upravljanje motornim vozilima, polaganje vozačkih ispita, uslovi za uređaje i opremu vozila, dimenzije, ukupna masa i osovinsko opterećenje vozila, osnovni uslovi koje moraju da zadovoljavaju vozila u saobraćaju, rad strukovnih organizacija u Bosni i Hercegovini, te druga pitanja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima koja su jedinstvena za cijelu teritoriju Bosne i Hercegovine.

Link za preuzimanje u dokumenta u PDF formatu je:

Predmet Pravilnika o homologaciji je da određuje uslove za homologaciju i uslove za izbor organizacija za administrativne i tehničke poslove u oblasti homologacije. Djelokrug primjene Pravilnika su vozila obuhvaćena međunarodnom kategorizacijom vozila (prilog 1. Pravilnika Službeni glasnik BiH broj 041/08), kao i na dijelove uređaja i opremu za vozila po ECE pravilnicima. Pravilnik o homologaciji donosi Ministar Ministarstva za komunikacije i transport Bosne i Hercegovine.

Link za preuzimanje dokumenta u pdf formatu:

Naredbe o homologaciji predstavljaju zvanični dokument kojim se stavljaju na snagu ECE pravilnici Ekonomske komisije za Evropu, Organizacije Ujedinjenih nacija, sa svojim važećim izmjenama i dopunama koje je prihvatila i primjenjuje Bosna i Hercegovina, donesenim na osnovu Sporazuma o usvajanju jednoobraznih tehničkih propisa za vozila sa točkovima, opremu i dijelove koji mogu biti ugrađeni i/ili korišćeni na vozilima sa točkovima i uslovima za uzajamno priznavanje dodijeljenih homologacija na osnovu ovih propisa.

Link za preuzimanje dokumenta u pdf formatu:

U današnjem vremenu, porastom sveopšte svijesti građana, sve je veća potreba da se podigne nivo bezbjednosti putnika, da se zaštiti okolina, kao i materijalna imovina, u saobraćaju motornim vozilima. Kako bi se negativni faktori u saobraćaju potpuno spriječili ili smanjili tj. da bi se omogućilo povećanje bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, umanjilo onečišćenje okoline preduzeti su konkretni koraci na donošenju pratećeg zakonodavstva.

Ujedinjene Nacije preko Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu u Ženevi preko Komiteta za unutrašnji transport, su donijele čitav niz pravilnika, takozvanih ECE pravilnika, koji se odnose na aktivnu i pasivnu bezbjednost vozila, zaštitu okoline od uticaja motornih vozila i opšte uslove bezbjednosti vozila. Pri Ekonomskoj komisiji Ujedinjenih nacija za Evropu, pod odjeljenjem za unutrašnji transport formirana je Radna grupa za konstrukciju vozila (WP 29 – Working Party on the Construction of Vehicles) koja donosi na snagu pomenute ECE pravilnike.

Ovaj Komitet za unutrašnji transport Ekonomske komisije UN za Europu osnovan je 1947. Godine. Nakon osnivanja, tačnije 20. marta 1958. Godine, Komitet donosi u Ženevi međunarodni sporazum čiji puni naziv je „Sporazum o usvajanju jednoobraznih tehničkih propisa za vozila sa točkovima, opremu i dijelove koji mogu biti ugrađeni i/ili korišćeni na vozilima sa točkovima i uslovima za uzajamno priznavanje dodijeljenih homologacija na osnovu ovih propisa“. Sporazum se kratko naziva „Sporazum iz ’58“.

Po principu uzajamnog priznavanja homologacije, a na osnovu donesenih tehničkih pravilnika (ECE pravilnika) od strane svih strana potpisnica, Sporazum reguliše njegovu primjenu u svim državama, stranama potpisnicama. To znači da prema Sporazumu, homologacijska odobrenja urađena u jednoj državi – strani potpisnici, priznaju se u svim stranama potpisnicama Sporazuma iz 1958.

U ovom trenutku je 54 država – strana potpisnica Sporazuma iz 1958. godine i to: Njemačka, Francuska, Italija, Nizozemska, Švedska, Belgija, Mađarska, Češka Republika, Španija, Srbija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Austrija, Luksemburg, Švicarska, Norveška, Finska, Danska, Rumunija, Poljska, Portugal, Ruska Federacija, Grčka, Irska, Hrvatska, Slovenija, Slovačka, Bjelorusija, Estonija, Bosna i Hercegovina, Letonija, Bugarska, Kazahstan, Litvanija, Turska, Azerbejdžan, Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija, Evropska Unija, Japan, Australija, Ukrajina, Južna Afrika, Novi Zeland, Kipar, Malta, Republika Koreja, Malezija, Tajland, Albanija, Crna Gora, San Marino, Tunis, Gruzija i Egipat.

Oznaka po kojoj je prepoznatljiva strana potpisnica Sporazuma je ECE znak (veliko slovo E i broj koji se nalazi uz slovnu oznaku). Tu slovnu oznaku svaka država – strana potpisnica dobije i postavlja je na sve homologacijske dokumente kao i na pločice odnosno natpise za označavanje provedene homologacije, što se stavljaju na vozila, odnosno homologovane dijelove uređaja i opreme vozila. Bosni i Hercegovini je dodijeljena ECE oznaka E31.

Link za preuzimanje dokumenta u pdf formatu:

U Bosni i Hercegovini je na snazi 94 ECE pravilnika, čiji se spisak nalazi u Službenom glasniku broj 089/10 u Odluci o najnižim tehničkim zahtjevima za novoproizvedena i korišćena vozila pri homologaciji tipa vozila i homologaciji pojedinačnog vozila. ECE pravilnici na koje se odnose naredbe u svom izvornom obliku (na engleskom jeziku) dostupni su na ovoj stranici. ECE pravilnici su sastavni dio Sporazuma iz 1958. godine, i oni imaju sljedeći djelokrug primjene:

    a) aktivna bezbjednost, tj. sprečavanja nezgoda motornih vozila (npr.: kočenje, svjetlosna i svjetlosno-signalna oprema i dr.);

    b) pasivna bezbjednost, tj. smanjenja posljedica pri sudaru motornih vozila (npr.: sigurnosni pojasevi, sigurnosna stakla i dr.);

    c) zaštita okoiline (emisija izduvnih gasova, buka i dr.);

    d) opšti uslovi bezbjednosti i sl. (zaštita od neovlaštćene upotrebe, brzinomjer, mjerenje potrošnje goriva i snage motora i dr.).

Link za preuzimanje ECE pravilnika u pdf i word formatu:

EC/EEC direktive su pravilnici za homologaciju motornih vozila, dijelova uređaja i opreme vozila, koje donosi Vijeće Evropske unije u Briselu. Ove direktive su obavezne za države koje su članice Evropske unije. EC/EEC direktive i ECE pravilnici se podudaraju u mnogim svojim odredbama. Njihovu primjena je moguća u onim slučajevima kad su jednake sa ECE pravilnicima koji su na snazi u Bosni i Hercegovini. Na ovoj stranici možete pronaći link do zvanične stranice sa odgvorajućim EC/EEC direktivama za motorna vozila:

Linkovi za preuzimanje EC/EEC direktiva u pdf formatu:

OECD je organizacija koja je već duži period osnovna referenca za sertifikaciju i standardizaciju pojedinih poljoprivrednih proizvoda.

Prvi standardni kod za službeno ispitivanje poljoprivrednih traktora je izdat 21. aprila 1959 godine, od strane Vijeća OEEC (Organizacija za europsku ekonomsku saradnju), koje je poslije postalo OECD (Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj). Ovaj kod je proširen i od tada obuhvata traktore u šumarstvu i druge karakteristike performansi, sigurnosti i buke.

Linkovi za preuzimanje OECD kodova u pdf formatu:

Podijelite ovaj sadržaj